Prelivový alebo skimmerový bazén? Ktorý si vybrať?

Nerezové bazény
17.okt
2022

Skimmer alebo preliv? Jedna z prvých otázok, ktorej sa nevyhnete pri výbere vášho nového bazéna. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme obe možnosti, ich špecifiká a výhody či nevýhody.

Rozdiel medzi bazénom so skimmerom a prelivom

Dôvodom, prečo delíme bazény na prelivové a skimmerové je spôsob cirkulácie vody. Prelivové bazény majú výšku hladiny identickú s obvodovými hranami bazéna a voda sa tak neustále prelieva cez okraj, čiže cirkuluje prostredníctvom všetkých strán (preto názov prelivové). Bazény so skimmerom majú naproti tomu hladinu vody o približne 8 až 10 cm nižšie ako je stavebná hrana bazéna a zvyčajne na jednom alebo dvoch miestach sa nachádza skimmer, zjednodušene otvor, cez ktorý preteká voda do filtračného zariadenia. Každé z týchto riešení má svoje pozitívne aj negatívne stránky. 

Nerezový bazén na mieru so skimmerom - Wonderwerk.eu

 

Skimmerový bazén

Bazény so skimmerom sú najmä z hľadiska zákazníkov lacnejšou a jednoduchšou voľbou. Vyžadujú si oveľa menej miesta, keďže po obvode absentuje prelivový žľab, zvodové potrubie a krycia mriežka na žľab. 

Filtrácia prebieha prostredníctvom špeciálneho otvoru, ktorý je oproti hladine znížený o niekoľko centimetrov. V prvej fáze sa v hladinovom zberači voda očistí od väčších nečistôt akými sú hmyz, listy a neskôr prejde systémom jemnejších filtrov (pieskový filter). Očistená voda sa cez trysky vracia späť do bazéna. Tento spôsob je oveľa jednoduchší po konštrukčnej aj technologickej stránke a z toho dôvodu je lacnejší aj rýchlejší na montáž. 

Luxusné vírivky na mieru - Wonderwerk
Antikorový bazén skimmer
Skimmer bazén z nerezu

(Napravo: zjednodušený skimmer s havarijným prepadom, ktorý sa používa pri ochladzovacích bazénoch.)

Za výhodu môžeme tiež považovať tichšiu prevádzku oproti prelivovému bazénu. Nevýhodou môže byť čistota vody, ktorá nemôže konkurovať preliovému bazénu, kde prebieha cirkulácia vody vo väčšom objeme a dokáže odvádzať nečistoty z hladiny bazéna rýchlejšie. Z vizuálneho hľadiska je skimmerový bazén menej atraktívny, no napriek tomu je často využívaný najmä pri privátnych realizáciách, kde chceme docieliť dobrý pomer cena-výkon. V našom prípade je samozrejmosťou skimmer z nerezovej ocele, keďže sa venujeme len realizáciám bazénov z tohto druhu materiálu. 

Prelivový bazén

Prelivový bazén je charakteristický svojím obvodom, ktorý tvorí prelivový žľab prekrytý krycou mriežkou. Tento spôsob cirkulácie vody so sebou prináša dve hlavné výhody. Prvou, primárne technickou, je neustála výmena vody, ktorá prebieha oveľa rýchlejšie ako pri bazénoch so skimmerom. To znamená, že voda v prelivovom bazéne je čistejšia aj pri častom a pravidelnom používaní. Druhou výhodou, skôr z pohľadu estetického alebo dizajnového, je výška hladiny. Tá je v rovnakej výške ako stavebná hrana bazéna, čo vytvára luxusný efekt jednotnej línie medzi hladinou vody a terasou okolo bazéna. Aby sme celkový dizajn nenarúšali, vytvorili sme si aj odolné plastové mriežky vo farbe nerezu. Nie je totiž nič horšie, ak máte kvalitný a dizajnový bazén s prelivovým žľabom, ktorý prekryjete lacnou mriežkou napríklad v bielej fabre.

Plastová mriežka pre prelivový žľab vo farbe nerezu
Nerezový prelivový bazén
Piezo vypínače pre vírivku
Detský nerezový bazénik

 
Pre náročnejších klientov a architektov existuje aj vylepšená verzia klasickej prelivovej mriežky, ktorá sa dá nahradiť skrytým prelivovým žľabom. Vďaka špeciálnej konštrukcii dokážete obkladom alebo terasovými doskami prekryť prelivový žľab a bazén sa tak stane z dizajnového hľadiska súčasťou plochy záhradnej terasy alebo podlahy.

Bazén so skrytým prelivovým žľabom v Púchove
Vírivý nerezový záhradný bazén
Záhradné bazény na mieru z nerezu - Wonderwerk
Piezo spínače pre atrakcie antikorového bazéna
Luxusné nerezové bazény - Wonderwerk

 
Veľmi špeciálnou verziou prelivového bazéna je tiež takzvaný nekonečný alebo infinity bazén. Použitie tohto typu bazéna môžete nájsť v luxusných hoteloch, terasových bazénoch či bazénoch na strechách. Najideálnejšou možnosťou je, ak má klient svahovitý terén, kde takýto typ bazénu vynikne najviac. Zvyčajne sa jedna strana bazéna vyhotoví spôsobom, kde sa vrchná hrana prelivu pod určitým sklonom zníží o 30 až 80 centimetrov, prípadne pokračuje až na úroveň dna bazéna. Vytvorí sa tak veľká plocha, po ktorej steká voda a efektne ukončuje líniu bazéna.

Infinity bazén na mieru - Wonderwerk
Nekonečný bazén z nerezovej ocele
Luxusné infinity bazény z nerezovej ocele - Wonderwerk

 
Spomínané riešenie s prelivovým žľabom je samozrejme oveľa náročnejšie aj z pohľadu financií, aj z pohľadu náročnosti montáže. Odporúčame ho tiež klientom, ktorí majú pre bazén vyhradený dostatočný priestor. Na výber však nemajú komerčné prevádzky, hotely či wellness centrá, kde im dovoľuje zákon len bazén s prelivovým žľabon. 

Výhody a nevýhody 

Skimmer bazén

Výhody 

 • lacnejšia voľba
 • jednoduchší na montáž 
 • nevyžaduje priestor navyše po obvode 
 • tichšia prevádzka 

Nevýhody

 • pomalšia cirkulácia vody 
 • väčšie znečistenie oproti prelivovému bazénu 
 • hladina je o niekoľko centimetrov nižšie ako je vrchná hrana 
 • len privátne použitie 

 

Bazén s prelivom 

Výhody 

 • čistejšia voda 
 • rýchlejšia cirkulácia
 • efekt nekonečnej hladiny 
 • možnosť krajšieho technického spracovania plochy okolo bazéna

Nevýhody

 • náročnejší na montáž 
 • vyššie náklady a dlhší čas na realizáciu 
 • zložitejšia technológia 

 

Odporúčania

Veríme, že sme vám týmto článkom pomohli pri rozhodovaní a výbere nového nerezového bazéna. Ak si napriek týmto informáciám neviete vybrať, určite sa nám ozvite prostredníctvom kontaktného formulára alebo telefonicky a radi vám poradíme a prípadne pripravíme cenovú ponuku na mieru.

Mohlo by vás zaujímať